nieruchomości opole

Rynek nieruchomości w Opolu

Opole to miasto powiatowe leżące na Nizinie Ślaskiej. Przepływa przez nie Odra, druga co do wielkości rzeka w kraju. Powierzchnia miasta wynosi ponad 96 kilometrów kwadratowych. Populacja szacowana jest na 1010,2 tysięcy mieszkańców. Pod względem urbanizacji Opole znajduje się na 12 miejscu w Polsce – zaznaczają eksperci z Investdom.pl. Miasto posiada sporo atrakcji turystycznych m.in. w postaci amfiteatru, gdzie co roku odbywa się festiwal polskiej piosenki.

Nieruchomości Opole – charakterystyka

Z aktualnych danych statystycznych wynika, iż w Opolu liczba izb na lokal mieszkalny jest najwyższa w Polsce i wynosi 4,18 izby na jedno mieszkanie. W roku 2013 ilość zarządców nieruchomości zarejestrowanych w Opolu to 132 osoby. Liczba pośredników z klei wynosi 186 osoby pracujące w 45 biurach nieruchomości. Średnia cna za metr kwadratowy mieszkania wynosi 4166 złotych. Na rynku pierwotny jest ona nieco wyższa i wynosi około 4200 złotych za metr kwadratowy. Zauważalny jest lekki trend spadkowy w tym względzie.

Rynek nieruchomości w Opolu

Wciąż w mieście Opole przeważa rynek kupującego z uwagi na znaczną ilość nieruchomości, dość specyficzne warunki kredytowania oraz niski poziom oszczędności. Poza tym rynek opolski cechuje się brakiem stabilności zatrudnienia i niskimi dochodami. Osoby kupujące nieruchomość często mogą liczyć więc na preferencyjne warunki zakupu. Słabo rozwinięty jest rynek budynków pasywnych. Wynika to również ze zmniejszającej się liczby populacji miasta Opole. Wiele osób decyduje się na emigrację zarobkową, i po powrocie decyduje się dopiero na zakup lokalu mieszkalnego w miejscowości Opole lub jej okolicach.