Nawigacja GPS a bezpieczeństwo

Czasy, kiedy nawigacja GPS była jedynie przejawem snobizmu i ekstrawaganckim gadżetem mamy już chyba za sobą. Dzisiaj nawigacja GPS to niejednokrotnie bardzo rozbudowane, multimedialne i niezwykle użyteczne urządzenie instalowane w samochodach, motocyklach oraz używane także przez piechurów.

Nawigacja GPS to już nie tylko wygoda i prostota w interaktywnym używaniu map. GPS to również coś, co wydatnie podnosi bezpieczeństwo na drodze. Mowa tutaj o bezpieczeństwie szeroko rozumianym. Jak wiadomo na bezpieczeństwo ruchu drogowego wpływają nie tylko aspekty techniczne i umiejętności kierowców. O bezpieczeństwie decyduje również w sposób pośredni kondycja prowadzącego samochód, jego ewentualne zmęczenie, znużenie oraz rozdrażnienie. Tego ostatniego pozwala uniknąć właśnie inteligentna nawigacja z dobra i aktualna mapą. Takie urządzenie wyposażone w funkcje współpracy z systemem TMC pokieruje nas tak, aby uniknąć stresogennych korków czy remontów na drogach. Głos dochodzący z nawigacji GPS również może pozytywnie wpływać na kondycje psychofizyczną kierującego zmniejszając monotonię jazdy zwłaszcza na długich trasach.

Ponadto na bezpieczeństwo wpływają takie udogodnienia jak zainstalowany bluetooth w nawigacji, który może sprzęgnąć nasz telefon komórkowy i stanowić pewnego rodzaju zestaw głośnomówiący. Pomijając, że używanie telefonu komórkowego bez takiego zestawu jest całkowicie zabronione w samochodach na polskich drogach, to używanie go bardzo podnosi poziom bezpieczeństwa.

Na koniec rzecz, o której rzadko, kto wspomina. Mianowicie chodzi o duży, czytelny ekran nawigacji GPS zamontowany w dobrze widocznym miejscu na szybie przedniej. Jadąc w gęstej mgle w nocy, takie usytuowanie nawigacji wpływa niesamowicie na bezpieczeństwo zwłaszcza jadąc po nieznanej i w dodatku krętej drodze pokazując nam, w którą stronę będzie następny zakręt z wyprzedzeniem.

Artykuł pochodzi ze strony www.shout.pl