tuning

Tuning samochodu

Nabywając samochód współczesny lub zabytkowy posiadamy jakieś kryteria co do niego. Miło jak je spełnia. Jeśli czegoś jemu brakuje możemy poddać go różnym zmianom. Możliwości są duże. Poczynając na nieskomplikowanych wymian układów wydechowych kończąc na skomplikowanych swap’ach.

Najpopularniejszą formą tuningu jest chiptuning. O ile mamy samochód wyposażony w turbosprężarkę ma to sens bo niewielkim kosztem możemy uzyskać do 30% przyrostu mocy. Jeżeli nie posiadamy turbiny lub takie zwięszenie mocy nas nie satysfakcjonuje musimy wtedy pokusić się o większy tuningu czyli modyfikacje silnika. Najczęściej polega to na wymianie jego podzespołów na bardziej „hi performance”. Podmieniając w jednostce napędowej poszczególne fragmenty, a inne dokładając jesteśmy w stanie uzyskać ponad 100% wzrost mocy. Oczywiście nic nie jest za darmo. Przeważnie lepsze osiągi idą w parze z osłabioną trwałością i podwyższonym zużyciem paliwa. Miejmy na uwadze też, że z silnika wolnossącego nie wygenerujemy tak dużych przyrostów mocy jak z silników z turbosprężarkami. Aby z takiego silnika wygenerować sporo wyższą moc niż nominalna należy go uturbić. Aby turbosprężarka była bezpieczna dla naszego silnika warto go odpowiednio przygotować odprężając. W przypadku pojazdów z turbosprężarką najczęściej wykonywanym zabiegiem jest wymiana tegoż elementu na potocznie więcej dmuchający. Jeśli sama modyfikacja lub uturbienie silnika to za mało można odważyć się na swap. Swapować możemy niemal wszystko do wszystkiego. Oczywiście najpowszechniej zmienia się silniki. Jednakże można także zmodyfikować układ napędowy. Trafiają się, np. przeróbki z fwd na rwd. Jednakże do takiej modyfikacji należy wyszukać porządną firmę bo jest to często ogromna ingerencja w budowę samochodu. Jedynym ograniczeniem są wymiary samochodu, a szczególnie miejsce w komorze silnikowej na nową jednostkę napędową. Nadmienię tylko, że najłatwiej zamienia się podzespoły pochodzące z pojazdów tego samego koncernu.

Nie zapominajmy, że zwielokrotnienie mocy silnika to nie wszystko. Na co nam tyle mocy jeśli nie będziemy mogli opanować samochodu albo co gorsza nim zahamować. Wtenczas jesteśmy zmuszeni popracować nad trakcją pojazdu. Dlatego innymi znaczącymi podzespołami, które poza silnikiem poddaje się tuningowi to układ hamulcowy i zawieszenie. Dla własnego bezpieczeństwa przy pokaźnym zwiększaniu mocy nie możemy tego zaniedbać.

o autorze

Łukasz Kuzmowicz. Właściciel serwisu motocyklowo samochodowego zajmującego się naprawą pojazdów współczesnych, renowacją pojazdów zabytkowych oraz tuningiem obu grup.


Artykuł pochodzi z serwisu:
Albercik.pl – darmowe artykuły do przedruku na strony www