nowy samochód

Czy warto inwestować w nowy samochód?

Stojąc przed decyzją o wyborze nowego pojazdu, zazwyczaj nasze możliwości ogranicza tylko dostępny budżet. Jednak nawet jeśli jesteśmy zdecydowani na kupno samochodu prosto z salonu, warto się zastanowić, czy rzeczywiście jest to najlepsza opcja. Co pomoże nam podjąć najlepszą decyzję?

Cena

Wartość nowego samochodu w ciągu pierwszego roku eksploatacji może spaść nawet o 10%! Wartość spada najbardziej podczas pierwszych lat użytkowania samochodu. Niektórzy optują za kupnem kilkuletniego samochodu, które jest znacznie tańsze od nowego, a jednocześnie nie wymaga większego wkładu finansowego, ponieważ większość części nie zdążyła się zużyć.

Dostępność części

W dzisiejszych czasach nie ma już takiego problemu jak kiedyś ze znalezieniem brakujących części. Sytuacja jednak zmienia się, jeśli pora wymienić coś poważniejszego. Koszt nowego podzespołu, który często jest montowany w “pakiecie” – nie da się wymienić pojedynczej uszczelki, często trzeba zakupić cały zestaw lub układ – potrafi poważnie uderzyć nas po kieszeni. Stopień skomplikowania budowy samochodu często znajduje odbicie w kosztach jego napraw. Często też warsztat, któremu zlecimy naprawę, bierze to pod uwagę.

Ogólna eksploatacja

Mimo że nowy samochód jest gotów do jazdy od zaraz, często dzięki niemu zyskujemy “syndrom pierwszej rysy”. Będziemy starać się chuchać i dmuchać na autko, aby w idealnym stanie przetrwało lata. Niestety, nie jest to możliwe. Lakier jest idealny dopóki nie przydarzy się pierwsza skaza. Nieważne, czy będzie to otarcie od innego samochodu, czy efekt miernego parkowania, w końcu nastąpi. Ze starszymi samochodami nie ma tego problemu. Nie liczy się w nich wygląd, tylko niezawodność. Co dla kogo jest ważniejsze – to już zależy od indywidualnych upodobań.