Jak dbać o klimatyzację w aucie?

Jeszcze nie tak dawno koszt jej montażu wynosił dobrych parę tysięcy złotych, dziś mając odrobinę szczęścia możemy dostać ją gratis. Jej poprawne działanie wymaga wykonywania specjalistycznych przeglądów przynajmniej raz w roku. Wielu kierowców o tym zapomina co może wiązać się niestety z awarią klimatyzacji w najmniej spodziewanym momencie.

Najlepszym okresem na dokonanie owego przeglądu jest wczesna wiosna. Ceny w stacjach diagnostycznych nie są jeszcze tak wysokie jak w środku sezonu letniego, a i kolejki będą zdecydowanie mniejsze. Poza tym warto przejrzeć ją właśnie po okresie zimowym gdy większość kierowców jej całkowicie nie używa. Jest to błędem gdyż zgodnie z przyjętymi zasadami co najmniej raz w miesiącu powinniśmy ją włączyć przynajmniej na krótkim odcinku trasy.

Jak wygląda taki przegląd? Otóż w czasie jego wykonywania sprawdzany jest cały obieg czynnika chłodzącego. W czasie tej czynności łatane są wszelkie jego wycieki. W razie potrzeby uzupełniany jest poziom wspomnianego czynnika. Poza układem chłodzącym sprawdzane są inne urządzenia zapewniające poprawne działanie całego systemu. Najważniejszą częścią jest sprężarka. Jest ona wystawiona na duże obciążenia, dlatego kluczową sprawą jest sprawdzenie odpowiedniego smarowania jej wszystkich podzespołów. Bezwzględnie należy zlikwidować wszelkie przecieki. Zbyt słabe smarowanie sprężarki może bardzo szybko doprowadzić do jej uszkodzenia. Koszt zakupu nowego urządzenia jest bardzo wysoki dlatego warto wydać około sto złotych na przegląd w renomowanym zakładzie. Ostatnią czynnością jaka jest podczas niego wykonywana jest tzw. oczyszczanie i odgrzybianie klimatyzacji. W czasie jej działania w przewodach powietrznych wytwarzany jest swoisty mikroklimat o innej temperaturze niż zewnętrzna. Może on sprzyjać rozwojowi flory bakteryjnej i różnego rodzaju grzybów. Efektem tego może być nieprzyjemny zapach, który szczególnie daje się we znaki w początkowej fazie działania klimatyzacji.

Reasumując, aby klimatyzacja w naszym aucie długo i bezawaryjnie nam działała we wszystkie upalne dni, warto cyklicznie ją przeglądać.

o autorze

Adrian Zatoń
Mechanik Express – serwis klimatyzacji
ul. Cmentarna 25
42-202 Częstochowa


Artykuł pochodzi z serwisu:
Albercik.pl – darmowe artykuły do przedruku na strony www